Odpad+

Východniari môžu ovplyvniť osud skládky s jedovatým dedičstvom Chemka

· 3 minúty čítania Autor: Redakcia Odpad+
Východniari môžu ovplyvniť osud skládky s jedovatým dedičstvom Chemka

Východniari môžu ovplyvniť, čo sa stane s jedovatým dedičstvom Chemka

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zverejnila dôležitú výzvu pre zainteresovanú verejnosť ohľadom skládky odpadov Hôrky-Pláne pri Strážskom. Táto lokalita ukrýva približne 900 ton mimoriadne nebezpečných PCB látok, ktoré ohrozujú zdravie obyvateľov a životné prostredie celého regiónu.

Ministerstvo životného prostredia SR rozhodnutím č. 9730/2025-11.1/av zo dňa 5. februára 2025 stanovilo, že plánovaná rekultivácia skládky sa nebude posudzovať v rámci procesu EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie).

Hlavné problémy plánovanej rekultivácie:

  • PCB látky zostanú v skládke: V oficiálnych dokumentoch sa píše: “V budúcnosti sa neuvažuje s ich spätným vyťažením a následným ekologickým zneškodnením.” Mesto Strážske požadovalo zmenu tejto formulácie na: “Spôsob ekologického zneškodnenia odpadov obsahujúcich PCB látky nebol doteraz riešený.”
  • Chýba geologický prieskum: Pred rekultiváciou by mal prebehnúť podrobný prieskum zameraný na kontamináciu PCB s analýzou rizika. V prípade potvrdenia rizika by mala nasledovať sanácia environmentálnej záťaže.
  • Pochybné navážanie materiálu: Súčasne s rekultiváciou prebieha navyšovanie kapacity biodegradačnej plochy v areáli skládky z 29 000 na 43 500 ton ročne. Výstupné odpady z tohto zariadenia majú byť použité práve na vyplnenie depresií pri rekultivácii - do telesa skládky má byť navezených 143 200 ton materiálu.

Historické údaje potvrdzujú dlhodobú kontamináciu

Už hydrogeologické prieskumy z rokov 1984-1990 dokumentovali znečistenie podzemných vôd v okolí skládky. Tesniaci systém vybudovaný v roku 1984 neplní svoju funkciu. Epicentrum organického znečistenia sa nachádza vo vrte HD-2 tesne pri skládke, kde boli zistené vysoké koncentrácie formaldehydu.

Prečo je dôležité zapojiť sa?

Obyvatelia regiónu majú právo:

  • Požadovať transparentné informácie o skutočnom stave kontaminácie
  • Žiadať vypracovanie analýzy rizík pred akoukoľvek rekultiváciou
  • Trvať na odstránení nebezpečných látok, nie na ich zakrytí
  • Chrániť zdravie svoje a svojich detí pred dlhodobými následkami expozície PCB

Ako sa môžete zapojiť?

  • Sledujte oficiálne stránky: Pravidelne kontrolujte Enviroportál pre aktuálne informácie
  • Podávajte pripomienky: Využite svoje právo vyjadriť sa k plánovaným činnostiam
  • Informujte susedov: Zdieľajte tieto informácie s ostatnými obyvateľmi regiónu
  • Kontaktujte samosprávu: Obráťte sa na mestský úrad v Strážskom a okolité obce
  • Spojte sa s environmentálnymi organizáciami: Spoločný postup má väčšiu váhu

Čo sú PCB látky a prečo sú také nebezpečné?

Polychlórované bifenyly (PCB) patria medzi dvanásť najnebezpečnejších kontaminantov na svete. Tieto syntetické chemikálie sa v minulosti hojne využívali v priemysle - od elektrických transformátorov po farby a lepidlá. Chemko Strážske vyprodukovalo medzi rokmi 1959-1984 neuveriteľných 21 500 ton týchto jedov.

Najväčším problémom PCB je ich praktická nerozložiteľnosť - v prostredí pretrvávajú desaťročia až storočia. Hromadia sa v tukových tkanivách živočíchov a postupujú potravinovým reťazcom. Niektoré formy vykazujú vlastnosti podobné karcinogénnym dioxínom.

Skládka Hôrky-Pláne predstavuje tikajúcu ekologickú bombu. Ak sa teraz nezapojíte do procesu rozhodovania, 900 ton smrteľne nebezpečných PCB látok zostane navždy pochovaných pod vrstvou zeminy - no jedy budú naďalej prenikať do pôdy, vody a ovzdušia.

Zdieľať: